Świnoujście


Zapraszam na wypoczynek do Świnoujścia, aby spędzić cudowne chwile na najpiękniejszej polskiej plaży przy brzegu morza ale także (gdyby pogoda nie dopisała) Świnoujście przyjazne jest dla turystów zapewniając im szereg różnych atrakcji.

Oto kilka z nich:

Długi majowy weekend to okazja do spędzenia wolnych dni wraz z rodziną, dziećmi, znajomymi. W Świnoujściu w tym czasie organizowane są różne wydarzenia sportowe, kulturalne i rekreacyjne, przez instytucje miejskie oraz stowarzyszenia. Festyny rodzinne, wycieczki rowerowe, koncerty, wystawy, pokazy, warsztaty zadowolą zarówno osoby lubiące aktywny wypoczynek jak i te preferujące spokojniejszy relaks. Tradycyjnie podczas majowego weekendu odbędą się biegi z okazji święta Konstytucji 3 Maja, na dystansach dostosowanych do wieku i umiejętności.

Dni Morza w czerwcu. Jak przystało na morskie święto nie zabraknie w tych dniach emocji związanych z żaglami. Regaty Dni Morza organizowane na wodach Zatoki Pomorskiej, a także inne zawody oraz wystawy o charakterze morskim gwarantują miłośnikom klimatów żeglarskich wyjątkowe wrażenia. Na program Dni Morza składają się także koncerty polskich gwiazd sceny rozrywkowej, konkursy i zabawy dla dzieci. W trakcie Dni Morza Marynarka Wojenna obchodząca swoje święto udostępnia do zwiedzania okręty udekorowane z tej okazji galą banderową.

Morski Turniej Tenisowy Gwiazd (koniec czerwca - początek lipca). Tradycyjnie już od lat, gwiazdy ekranu rozpoczynają sezon letni w Świnoujściu. Znani aktorzy, artyści kabaretowi, sportowcy, osoby z pierwszych stron gazet stają do rywalizacji na kortach. Rozgrywki przebiegające w sportowej atmosferze, obfitują w zabawne momenty i komentarze. Widzowie maja okazję do kibicowania na żywo swoim ulubieńcom z ekranu.

Plażowe Mistrzostwa Budowniczych i Piacholepy (9 – 10 lipca). Na najpiękniejszej i najszerszej plaży w Polsce, materiału do budowania nie brakuje. Wystarczy wyobraźnia i ręce do pracy. Rokrocznie do zabawy przystępuje wiele zespołów. Znajomi, przyjaciele, rodziny z całej Polski tworzą rzeźby z piasku, bawiąc się przy tym doskonale. Zawody organizowane są w dwóch kategoriach: dzieci do lat 16. oraz kategoria OPEN.

Grechuta Festival (28 lipca – 4 sierpnia). Podczas trwania festiwalu nie tylko miłośnicy twórczości Marka Grechuty mogą uczestniczyć w wielu wydarzeniach z nim związanych. Wielopłaszczyznowe przedsięwzięcie pokazuje różnorodność dorobku artystycznego Marka Grechuty.

XIX Baltic Polonez Cup Race 2018 (11 – 18 sierpnia). Sportowa prestiżowa impreza żeglarska, w której udział bierze czołówka żeglarzy oceanicznych i pełnomorskich. Impreza urosła do rangi jednych z najważniejszych bałtyckich regat jachtów balastowych. Dla miłośników żagli impreza stanowi okazję do obejrzenia słynnych skipperów i ich jachtów.

Sail Świnoujście  i  XXXIV Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak 2018” (17 – 19 sierpnia). Majestatyczne żaglowce i mniejsze jednostki zacumowane przy Wybrzeżu Władysława IV, komendy żeglarskie wydawane z pokładów, szanty rozbrzmiewające wokół nie pozostawiają wątpliwości, iż w Świnoujściu trwa wielkie święto ludzi morza. Każdy w tym czasie ma możliwość wypłynąć w morze i posmakować żeglarskiego życia. Prawdziwą gratką są rejsy jednostkami w paradzie przy zachodzie słońca. Towarzyszą im zazwyczaj koncerty zespołów szantowych, które niejednokrotnie kończą się tańcami na pokładzie.

FAMA – Międzynarodowy Kampus Artystyczny (druga połowa sierpnia). FAMA kipi energią młodych ludzi, którzy zjeżdżają do Świnoujścia, aby pod okiem nauczycieli i mistrzów szlifować swoje umiejętności, pasje i warsztat. Podczas kampusu przygotowują przedsięwzięcia z wielu dziedzin sztuki. Owocem ich pracy są wystawy, spektakle, koncerty, performance, happeningi, animacje dla dzieci i dorosłych. Świnoujście w tym czasie rozbrzmiewa muzyką różnych stylów, kusi kolorami obrazów utrwalonych na różnych nośnikach oraz tych żywych tworzonych na oczach widzów. To właśnie na FAMie stawiała swoje pierwsze kroki większość polskich muzyków, piosenkarzy, aktorów, tancerzy, dziennikarzy, fotografików, plastyków, performerów, artystów sztuk wizualnych, pisarzy i poetów,  krytyków sztuki, animatorów kultury i inspicjentów.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich (19 sierpnia). Orszak Neptuna ulicami miasta, chrzest morski, festyn, zabawy dla dzieci, piknik dla dorosłych, nocne zwiedzanie latarni morskiej, to tylko niektóre z propozycji, jakie przygotowane są na ten dzień przez Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich. Impreza cykliczna obchodzona w trzecią niedzielę sierpnia.

Kraina 44 Wysp


Świnoujście leży na północno-zachodnim krańcu Polski, przy ujściu środkowego ramienia Odry - Świny do Bałtyku, bezpośrednio granicząc z Niemcami. Miasto otoczone jest morzem, szerokimi wodami rzeki Świny i Zalewu Szczecińskiego oraz pasmem lesistego parku. Miejscowość ta łączy w sobie funkcje miasta portowego i uzdrowiskowego oraz ośrodka wypoczynku i turystyki.

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce całkowicie położone na wyspach. Rejon ten często nazywany jest krainą polskich wysp. W granicach miasta znajdują się 44 wyspy, z których 3 są zamieszkałe: Uznam, Wolin i Karsibórz.

Dzięki znajdującym się w regionie unikatowym, bogatym złożom wód leczniczych i borowin, a także specyficznemu morskiemu klimatowi, Świnoujście uznawane jest za jedno z najważniejszych uzdrowisk polskiego wybrzeża. Lokalizacja inwestycji niewątpliwie wyróżnia projekt. Tylko 150 m od słynącej z piękna, najszerszej i czystej plaży (co roku odznaczanej wyróżnieniem “Błękitna Flaga”).

Świnoujście to raj dla osób uwielbiających sporty wodne. Skutery, surfing, żaglówki, motorówki – pasjonaci fal i wiatru znajdą tutaj świetne warunki do uprawiania każdego z tych sportów. Dodatkową atrakcją miejscowości jest przeprawa morska - terminal promów zapewniający stałe połączenie z Szwecją i Danią. Tylko minuta drogi dzieli mieszkańców od pięknego parku krajobrazowego. Znajdą oni w nim 17 kilometrów alejek i ścieżek rowerowych oraz piękne widoki. W Parku Zdrojowym rosną rzadkie okazy roślinności śródziemnomorskiej wraz z starodrzewiem liczącym 150 lat.

Tylko 15 minut jazdy samochodem od Świnoujścia znajduje się Klub Golfowy Baltic Amber. Posiada on m.in. pole golfowe klasy mistrzowskiej “Amber” z 18 dołkami Par 72, 9 - dołkowe pole golfowe “Baltic” Par 28 i pole treningowe. Regularnie odbywają się tutaj turnieje golfowe - również w randze Mistrzostw Polski.

Oferta turystyczna Świnoujścia i okolic od lat przyciąga gości z Polski i zagranicy. Miliony turystów każdego roku korzysta z uroku największej polskiej plaży, parków, wód, wspaniałych zabytków, a także licznych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Wzdłuż wybrzeża biegnie Promenada, deptak nadmorski, podczas sezonu centrum rozrywkowe miasta, wzdłuż którego umiejscowione liczne punkty gastronomiczne, lokale rozrywkowe, bary, kawiarnie. Niespełna kilometr dzieli Świnoujście od Wolińskiego Parku Narodowego (z rezerwatem żubrów).

Rejon Delty Świny uznawany jest za jeden z najważniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Występuje tu unikalna roślinność pochodzenia atlantyckiego. Teren jest ostoją ptaków o randze międzynarodowej. Gnieździ się tu 140 gatunków ptaków, a na wyspie Karsiborska Kępa mieści się ścisły rezerwat z centrum edukacyjnym i wytyczonymi trasami, dzięki którym obserwować można gatunki ptaków zaliczanych do wymierających w skali świata.

Walory przyrodnicze okolic Świnoujścia doceniła Międzynarodówka Przyjaciół Przyrody NFI proklamując w 1993 roku Ujście Odry Krajobrazem Roku.

Warto zobaczyć w Świnoujściu