Warto zobaczyć w Świnoujściu


Latarnia morska

Latarnia morska

Wysoka na 68 metrów i licząca ponad 300 schodów. Najwyższa nad Bałtykiem, jest zarazem jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Zasięg światła latarni wynosi 25 mil morskich.

Muszla koncertowa

Muszla Koncertowa

Znajduje się w zespole parkowym przy promenadzie. Zbudowana w 1926 roku zastąpiła starą, drewnianą budowlę stojącą w tym samym miejscu. Latem w muszli odbywają się liczne koncerty i festyny.

Fort Zachodni

Fort Zachodni

Wybudowany został w latach 1848 - 1880, później wielokrotnie modernizowany. Jedna z bram wjazdowych, prowadząca z Parku Zdrojowego, posiadała most zwodzony. Obecnie działa w nim muzeum.

Wiatrak

Wiatrak

Stawa "Młyny", znak nawigacyjny w kształcie wiatraka - symbol Świnoujścia, obecny na logo miasta. Ulubione cel wycieczek dla spacerowiczów. Zakochani oglądają z tego miejsca zachody słońca.

Kapitanat Portu

Kapitanat Portu

Zbudowany podczas rozbudowy portu w końcu 1870 roku. Na jego fasadzie wisi tablica z zaznaczonym rekordowym stanem wody z 31 grudnia 1913 r. Przed budynkiem rosną dwa dorodne cisy, tzw. "Żeglarze".

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy

Założony w latach 1826 - 27. Zajmuje powierzchnię 40 ha (łącznie z przyległym lasem 200 ha). Obecnie rośnie w nim ponad 40 gatunków drzew, głównie śródziemnomorskich. Wiele z nich to bardzo rzadkie okazy.

Fort Anioła

Fort Anioła

Obserwacyjno-ogniowy rotundowy bastion zbudowany w latach 1855 - 58. Kształtem przypomina Mauzoleum Hadriana w Rzymie. Do fortu prowadzi brama z 5-metrowymi filarami zwieńczonymi blankami.

Fort Gerharda

Fort Gerharda

Powstał w latach 1848 - 1859 - 1877. Jeden z najlepiej zachowanych przykładów fortyfikacji z tego okresu. Obecnie udostępniony do zwiedzania, miejsce licznych imprez kulturalnych.